دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی کودکان به جز دانش، تبحر، تجربه و آرامش به عشق نیاز دارد

ما فضایی را بوجود آورده ایم تا کودکان ضمن درمان و آشتی با فضای دندان پزشکی دندانهایشان را دوست داشته باشند و یاد بگیرند از آنها محافظت کنند.

کودکان

آشنایی با بخش کودکان

دندانپزشکی کودکان به جز دانش،تبحر،تجربه و آرامش به عشق نیاز دارد.
ما فضایی را بوجود آورده ایم تا کودکان ضمن درمان و آشتی با فضای دندان پزشکی دندانهایشان را دوست داشته باشند و یاد بگیرند از آنها محافظت کنند.

– اختصاصی شاد و جذاب برای کودکان
– تزریق های بدون درد
– پروسه آشنایی و آموزش جهت علاقمندی در کودکان

هدف ما از اولین ویزیت آشنا سازی کودکان با فضای دندانپزشکی ، آموزش و جلوگیری از پوسیدگی های پیشرس دندانی است که این مهم در سن سه سالگی انجام می پذیرد.

– ارتودنسی های پیشگیری و درمان
– فیشورسیلنت
– فلورایدتراپی
– پالپوتومی
– ترمیم

دندان پزشکی کودکان

طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی افراد زیر ۱۲ سال کودک حساب میشوند که معمولاً تا همین سن تمامی دندان های شیری کودک جای خود را به دندانهای دائمی میدهند. بر همین اساس دندان پزشکی کودکان شاخه ای از دندان پزشکی است که به درمان دندان های افراد زیر ۱۲ سال می پردازد. آغاز رشد دندان های شیری از حدود ۶ ماهگی و ریزش آن ها تا حدوداً ۱۲ سالگی صورت میگیرد. دقیقا به همین دلیل افراد فکر میکنند چون این دندان ها دائمی نیستند کارایی بالایی ندارند و به درمان آنها مخصوصاً در گذشته اهمیت داده نمی‌شده است.اما اکنون به دلیل آموزش والدین توجه به این دندان های شیری بیشتر شده است.

تاثیر دندان های شیری روی تغذیه کودک

یکی از مهمترین نکات در دندان پزشکی کودکان تاثیر مستقیم دندان های شیری در تغذیه کودک است ، چون کودک از حدود ۶ ماهگی غذاهای کمکی میخورد مسئولیت تغدیه و رشد کودک نیز به دندان ها مخصوصا دندان های آسیا منتقل میشود، که اگر این دندان های آسیا دچار پوسیدگی شوند گوشت و دیگر مواد غذایی لای دندان ها گیر میکنند. همین موضوع باعث میشود بچه تمیل به خوردن گوشت نشان ندهد و در نتیجه دچار سو تغذیه میشود. تا به حال موارد بسیاری دیده شده است که کودکان با دندان های شیری خراب دچار سو تغذیه شدند و روند رشد فیزیکی آن ها کامل نشده است.

تاثیر دندان های شیری روی تکلم کودک

مسئولیت دوم دندان های شیری تکلم کودکان است که دندان های جلویی نقش به سزایی در این زمینه دارند.

از نظر روانی نیز کودکانی که دندانهای جلو پوسیده یا سیاه رنگ دارند در برقرای ارتباط با سایر کودکان و محیط های مثل مهد کودک دچار مشکل میشوند. این مسئله ممکن است در صورت تداوم منجر به گوشه گیری کودک شود.

تاثیر دندان های شیری روی روند رشد دندان های دائمی

روند رشد دندان های دائمی و حتی رشد فک فرد نیز تحت تاثیر دندان های شیری است. اگر دندان شیری زودتر از موقع کشیده شود و فضای نگه دارنده لازم روی لثه قرار نگیرد دندان دائمی در جای غیر صحیحی رشد میکند و همین در آینده باعث بهم ریختگی دندان های فرد میشود.

مراقبت های دندانی کودکان

  • مراقبت های دندانی کودکان معمولاً از شش ماهگی با اغاز رشد دندان های شیری آغاز میشود. از حدود شش ماهگی شروع استفاده از مسواک انگشتی توصیه میشود.
  • تغذیه صحیح کودک شامل کم کردن مصرف شیرینی، شکلات، بستنی و ترشی اغاز میشود.
  • توصیه میشود به کودک در زمان خواب شبانه شیر داده نشود.
  • قطره آهن دندان های را سیاه و پوسیده میکند پس باید حتما ته دهان چکیده شود.
  • بهتر است پس ز مصرف قطره آهن حتما غذا به بچه داده شود(نوشیدن آب کافی نیست).
  • از سه سالگی اولین چکاپ دندانی کودکان آغاز شود.
  • فلوراید تراپی در صورت وجود پوسیدگی زیاد از سه سالگی آغاز میشود.
  • استفاده از نخ دندان توصیه میشود( مخصوصا بین دندان های آسیا کودک).
  • حذف ریزه خواری و قرار دادن سبزیجات در غذای بچه ها.

در کلینیک دندان پزشکی تبسم مهر  تمامی خدمات دندان پزشکی کودکان شامل ترمیم، عصب‌کشی، قرار دادن روکش فضا نگه دارنده، کشیدن دندان های کودک و فلوراید تراپی انجام میگیرد همچنین آموزش کودکان شامل نحوه صحیح مسواک زدن به کودک و والدین آموزش داده میشود.