کشیدن دندان عقل

با توجه به تغییراتی که در ارتباطات انسان ها در طی زمان ایجاد شده است، حاصل برخی از ازدواج ها فرزندانی هستندبا دندان ها و فک های نا متناسب. این عدم تناسب در سایز دندان و فک به صورتی است که افراد با دندان های بزرگ اما فک های کوچک متولد میشوند. فک کوچک جای کافی برای رشد دندان عقل ندارد بنابراین با گذشت زمان کم کم دندان عقل از ژنتیک برخی از اعضای جامعه حذف شد. نتیجه آن کاهش تعداد دندان ها از ۳۲ به ۲۸ است.

 فک کوچک جای کافی برای رشد دندان عقل ندارد.

در بسیاری از افراد به دلیل کوچک بودن فک، دندان عقل دردسر ساز خواهد بود. دلیل این مشکل در دندان های عقل نبودن فضای کافی برای رشد دندان عقل و یا رشد دندان در زاویه نامناسب است. به همین دلیل با مراجعه افراد به کلینیک دندان پزشکی تبسم مهر در صورتی که فرد با هر کدام از این مشکلات مواجه بود پیشنهاد میشود تا دندان عقل کشیده شود.

در حدود ۲۰% از افراد که فضای کافی در فک آن ها وجود دارد، دندان عقل جای کافی برای رشد دارد. بنابراین نیازی به کشیدن دندان عقل مشاهده نمیشود. فرد میتواند در صورتیکه دندان عقل با زاویه مناسب رشد کرده باشد مانند سایر دندان های خود از آن استفاده کند.

در برخی مواقع دندان عقل خارج از آرک دندانی یا با زاویه های بد رشد میکند و به خاطر عدم وجود فضای کافی در آمدن آنها سخت است. در این مواقع دندان پزشک و بیمار با کمک هم تصمیم به نگه داشتن یا حذف دندان میگیرند.

در برخی مواقع دندان عقل از لثه خارج نمیشود که معمولا باعث میشود به دندان های جلو اسیب وارد شود حتی ممکن است باعث ایجاد فضای کیستیک شود و مشکلات استخوانی برای بیمار ایجاد کند. به طور آکادمیک پیشنهاد کلینیک های دندان پزشکی برای دندانهای عقلی که از لثه خارج نمیشوند، حذف آن دندان است.

کشیدن دندان عقل میتواند خیلی ساده و در برخی مواقع بسیار پیچیده باشد. در صورتیکه دندان عقل شما از لثه بیرون آمده باشد و در آرک دندانی قرار داشته باشد، با یک جراحی بسیار ساده دندان عقل کشیده میشود. ولی در صورتیکه دندان عقل نهفته باشد یا نزدیک به عصب باشد کشیدن دندان عقل متفاوت خواهد بود.

کشیدن دندان عقل میتواند در برخی مواقع خیلی ساده و در برخی مواقع بسیار پیچیده باشد.

برای موارد پیشرفته بجز عکس OPG  نیاز به سی تی اسکن دندانی و CBCT است که وضعیت دقیق دندان عقل مشخص شود و نزدیک بودن دندان به عصب تشخیص داده شود.

نکات پس از کشیدن دندان عقل:

  • در صورتیکه دندان عقل شما خیلی ساده کشیده شده باشد لازم نیست نکته خاصی رعایت شود و میتوانید همان نکاتی که پس از کشیدن دندان های معمولی رعایت میکردید را در نظر بگیرید.
  • اما در صورتیکه دندان عقل با جراحی و پیچیدگی خاصی کشیده شده ابشد باید تمامی نکات پس از انجام یک جراحی را برای دندان عقل خود نیز رعایت کنید.
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *