لق شدن دندان کودک بر اثر ضربه

در صورت وارد آمدن ضربه به دندان جلو کودک چه کنیم؟

ضربه به دندان های جلو کودکان معمولا در  فصل پاییز و با باز شدن مدارس بیشتر اتفاق می افتد. در این سن دندان های جلو کودک در معرض شکستگی هستند چون در این سن معمولا دو دندان پیش جلو کودک دندان دائمی هستند و دندان های کناری آنها افتاده و فاصله ای بین این دندان های دائمی جلو و سایر دندان ها است. رو به بیرون بودن دندان های جلو کودک نیز دلیل دیگری بر آسیب پذیری این دندان ها است. از طرفی شیطنت های کودکانه مخصوصا در پسر بچه ها ، دوچرخه سواری، اسکیت، خطر سقوط کودک و شکستگی دندان ها را بالا میبرد.

مراجعه به یک دندان پزشک خوب کودکان برای درمان ضربه به دندان

زمانی که کودک با دندان شکسته برای درمان به دندان پزشک کودکان مراجعه میکند، لازم است شرح مختصری از دلیل شکستگی دندان کودک به دندان پزشک داده شود. دندان پزشک کودکان حتما باید بداند ضربه وارد شده به دندان کودک از روبه رو بوده یا از پایین چانه. در بهترین حالت کودک در همان زمان معاینه میشود. اما اگر محل شکستگی دردناک است یا کودک استرس دندان پزشکی دارد، بهتر است کمی به کودک زمان دهیم.

بدترین مدل ضربه به دندان کودک از پایین چانه است

انواع ضربه وارد شده به دندان کودک

  • اگر دندان شیری کودک بر اثر وارد شدن ضربه لق شده باشد احتمال آسیب به دندان دائمی کودک که پنهان است بسیار بالا است.
  • اگر ضربه به دندان دائمی کودک وارد شده باشد ممکن است باعث فرورفتگی دندان کودک شود. در این حالت بیرون آوردن دندان کودک همراه با آسیب به استخوان های اطراف خواهد بود.
  • البته فرورفتگی دندان کودک بر اثر ضربه بیشتر در دندان های شیری اتفاق می افتد چون دندان های دائمی استحکام بیشتری دارند.
  • اگر شکستگی دندان کودک در حد مینای دندان باشد درمان خاصی انجام نمیگیرد. در این حالت دندان کودک حساس میشود و توصیه دندان پزشک کودکان مراقبت هنگام خوردن غذای سرد و گرم است.
  • اگر دندان دائمی بر اثر ضربه لق شده باشد، توصیه میشود کودک کمتر از دندان های جلو خود برای خوردن استفاد کند.
  • اگر دندان کودک از نیمه شکسته شده باشد، چاره ای جز عصب کشی نیست

در هر صورت لازم است پس از شش ماه از وارد آمدن ضربه به دندان کودک، مجدد به یک دندان پزشک خوب کودکان مراجعه شود. دندان پزشک کودک در معاینه دوم مطمئن میشود عصبی در دندان کودک نمرده باشد. چون در بسیار از مواقع ضربه وارد شده به دندان کودک پس از طی زمان باعث مردن عصبهای دندانی میشود.

بیرون پریدن دندان کودک بر اثر ضربه

  1. اگر دندان دائمی کودک بر اثر ضربه از دهانش بیرون پریده باشد

بهترین حالت این است که دندان کودک را قبل از ۲۴ ساعت درون شیر یا گاز مرطوب نگه داری کنند و به یک کلینیک دندان پزشکی خوب کودکان مراجعه شود تا دندان به جای خود برگردد. پس از برگرداندن دندان بیرون پریده از دهان کودک ممکن است عصب کشی نیز انجام شود.

البته توجه داشته باشید باید حتما قبل از ۲۴ ساعت به دندان پزشک مراجعه شود.

  1. اگر دندان شیری بر اثر ضربه از دهان بیرون پریده باشد، معمولا درمان خاصی صورت نمیگیرد تا دندان دائمی کودک رشد کند

در هر صورت لازم است در صورت وارد شدن ضربه به دندان کودک برای مراجعه به دندان پزشک حتما عکس گرفته شود تا از وارد نشدن آسیب به ریشه های دندان، دندان پزشک اطمینان کسب کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *